Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-17 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
10.09.2022
Revize plynu ve Zlíně a okolí
Firma Gasedo plyn provádí revize, zkoušky a kontroly vyhrazených plynových zařízení v rozsahu: Zařízení pro plnění nádob plyny a tlakové stanice na p... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Zanedbání revizí a kontrol se nevyplácí
Začátek topné sezóny se nezadržitelně blíží, s ním přicházejí i doporučení majitelům domů na co si dávat pozor a jaké kontroly před následující topnou... číst celé
Detektor CO2 nebo detektor CO?
Často pletené pojmy, omyly, zvěsti? Tento článek pomůže osvětlit jak je to s oxidem uhelnatým a oxidem uhličitým, jak je detekovat a u jakých koncentr... číst celé
Lepší když vás budí hlásič než hasič
Stanovisko Martina Dolanského ke každoročním zbytečným úmrtím při domácích požárech a jak se před nimi chránít. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Bezpečnost domácnosti
  4. Lepší když vás budí hlásič než hasič

Lepší když vás budí hlásič než hasič

Zlín / Každoročně a hlavně zcela zbytečně zemře nejvíce lidí při malých domácích požárech. Ty bývají v počátku tak nenápadné, že je nezpozorují ani sousedé. Právě takovým tragédiím může zabránit požární hlásič, který včas zvukovým signálem upozorní na hrozící nebezpečí.
Cena kvalitního hlásiče se pohybuje od dvou set korun.

Nejzrádnější požáry jsou ty, které vzniknou v noci, kdy lidé v objektech spí, a není nikdo, kdo by si požáru včas všiml. Tři ze čtyř obětí požárů totiž neuhoří, ale zemřou kvůli nadýchání se toxických zplodin hoření vznikajících při požáru. Kouř je totiž rychlejší a hlavně zcela neslyšitelný než oheň a již dvě nebo tři nadechnutí bývají smrtelná.

Právě detektory kouře nebo plynu dokáží včas varovat obyvatele domu nebo mohou upozornit sousedy na nebezpečí a nutnost přivolání pomoci. Standardně mají v sobě zabudovanou sirénku, která dokáže včas zalarmovat obyvatele objektu nebo okolí.

Ke včasné detekci požáru se používají ionizační, optické nebo tepelné požární snímače. Nejpoužívanější hlásiče jsou opticko kouřové, které velice rychle a spolehlivě detekují zvýšený výskyt kouře v místnosti.

Pokud se k topení nebo vaření používá plyn, mělo by být samozřejmostí použití detektoru úniku plynu. Nejmodernější typy umožňují detekci všech druhů výbušných plynů a v případě zvýšení koncentrace plynu nad nastavenou bezpečnou mez aktivují zabezpečovací systém. Zároveň lokálně signalizují nebezpečí sirénkou a umožňují též automatické uzavření přívodu plynu v případě nebezpečí.

Případy domácích požárů jsou velmi časté. Pro pozdní zjištění způsobují značné materiální škody, mohou zranit nebo i usmrtit. Jeden z posledních případů, kdy mohl detektor kouře včas varovat majitele byl požár bytu v Kunovicích. Žena ponechala vaření obědu bez dozoru, odešla z bytu a v její nepřítomnosti vznikl požár. Ten byl zjištěn sousedy, kteří zavolali pomoc. Podobný požár způsobila zapnutá pračka v rodinném domě ve Zlíně. Požár v nepřítomnosti majitelů napáchal velké škody a celý dům byl poškozen než se na požár vůbec přišlo.

V případě nákupů požárních hlásičů do domácností hasiči doporučují obracet se na specializované firmy a odborníky. Od loňského roku byla přijata nová legislativa ukládající povinnost vybavení hlásičů u nových staveb nebo v bytových domech.

Všichni máme snahu ochránit lidské životy, a toto je jedna z cest a prostředků, jak zabránit lidským tragédiím. Udělejme proto pro svoji ochranu alespoň toto minimum.

Martin Dolanský - revizní technik plynových zažízení

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.